Maximální zatížitelnost materiálu

Nejvyšší hodnota, která nesmí být překročena jakýmkoliv dalším zatížením se nazývá maximální zatížitelnost materiálu.

Tato hodnosta se udává v kN/m2 (kilonewton na metr čtvereční) a jedná se především o zatížení desek (ať už polykarbonátových, sklolaminátových nebo z plexiskla) sněhem.  

V naší republice je 8 sněhových oblastí a pro každou je určené maximální zatížení sněhem. Do jaké sněhové oblasti patříte najdete na těchto stránkách: snehovamapa.cz.

Zde nejsou hodnoty udávané v kN, ale v kPa – vztah mezi těmito jednotkami je 1:1, to znamená, že např.0,7kN = 0,7kPa.
Pokud se může na pergolu dostat další sníh např. z přiléhající střechy, tak se zatížení na pergolu zvyšuje a je nutné s tím počítat.

Zjistěte si, ve které sněhové oblasti se nacházíte kliknutím na obrázek níže:

Sněhová mapa

Ke každému námi nabízenému materiálu také existují zátěžové tabulky, ve kterých zjistíte, jak moc lze zvolený materiál zatížit, aby odolal a nepraskl.  

Jak zjistit potřebné hodnoty:

Hodnoty v zátěžových tabulkách pro sklolaminát jsou udávány do zlomení materiálu, u ostatních je zohledněn bezpečnostní násobek.

Pokud tedy požadujete hodnotu zatížení 0,7kN pro sklolaminát, je nutné si zvolit bezpečnostní násobek, např. 1,5 (nebo vyšší), tzn. 1,5 x 0,7kN = 1,05kN a pro tuto hodnotu budu hledat v zátěžové tabulce patřičnou rozteč.

U ostatních materiálů můžete použít hodnoty v zátěžových grafech, nebo tabulkách. Pokud tyto tabulky nenajdete v záložce „Materiály ke stažení" v detailu produktu, napište si o ně na emailovou adresu info@polykarbonat-expert.cz.