Polykarbonát > Jak upravit dodaný materiál na potřebné rozměry

Jak upravit dodaný materiál na potřebné rozměry

Zpracování nabízených materiálů má svá specifika, každý z nich má totiž určité vlastnosti a je tedy důležité dodržovat doporučení při jejich řezání. 

Komůrkové polykarbonátové desky:

  • Tyto desky jsou opatřeny ochrannou fólií, která zabraňuje nejen poškrábání desek při montáži, ale působí jako ochrana před statickou elektřinou. Fólie tedy nesmí být odstraněna dříve, než jsou ukončeny veškeré práce s deskou od řezání až po konečnou montáž. Pokud je fólie z desky stržena dříve, dochází k poškrábání materiálu a také k jeho nabití statickou elektřinou, která způsobí, že se do komůrek dostávají piliny po řezání či montáži a je velmi obtížné je následně odstranit.
  • Pro snadnější řezání si na ochrannou fólii nakreslete řezný plán, nejlépe lihovým fixem. Desky z komůrkového polykarbonátu řežte kotoučovou pilou s vícezubými kotouči, kdy doporučujeme, aby pilové zuby byly v zákrytu. 
  • Abyste zajistili optimální úhel řezu, měl by kotouč při samotném řezání vystupovat na druhé straně materiálu o cca 4 cm. Materiál musí být oboustranně upevněn a dráha řezu pevně zajištěna podél přiložené lišty. Deska nesmí vibrovat.
  • Veškeré řezy v deskách doporučujeme provádět najednou bez přerušení, vyhnete se tak případnému naštípnutí okrajů desek. 
  • Po úpravě řezem vyfoukejte kompresorem nebo vysavačem všechny piliny z komůrek a ochrannou fólii odstraňte až po konečné montáži.

Vlnité sklolaminátové desky, vlnité a ploché role ze sklolaminátu:

  • Sklolaminátové desky a role nemají ochrannou fólii jako komůrkový polykarbonát, proto s nimi zacházejte opatrně.
  • Nejideálnějším nástrojem k provedení řezu je ruční pilka s jemnými zuby (pilka na kov), kotoučová pila s diamantovým kotoučem nebo kotoučová vysokootáčková úhlová bruska, kterou většina z vás zná pod lidovým názvem „flexa“.  Desky nikdy neřežte klasickými pilovými kotouči určenými na dřevo či kov. 
  • Pozor při zpracování materiálu v teplotách nižších než +10°C, vzniká totiž nebezpečí štípání desek.
  • Stejně jako u komůrkového (dutinkového) polykarbonátu doporučujeme veškeré řezy provádět najednou bez přerušení, vyhnete se tak případnému naštípnutí okrajů desek.Materiál musí být oboustranně upevněn a dráha řezu pevně zajištěna podél přiložené lišty. Deska nebo role nesmí vibrovat.

Vlnité a trapézové polykarbonátové desky Hobby:

  • Pro typy desek platí stejná doporučení a rady pro dělení jako pro sklolaminát.

Všechny výše zmíněné postupy a jejich rozšířené znění jsou uvedeny také v návodech na použití u konkrétních materiálů.

Řezání desek Ochranná fólie

NASTAVENí COOKIES

KROFTAS Czech s.r.o., Waltrova 1216/31, Plzeň, 318 00, ČESKÁ REPUBLIKA, email info@polykarbonat-expert.cz

KROFTAS CZECH s.r.o.
Kliknutím na Souhlasím se vším budou uloženy cookies funkční, výkonnostní, analytické i marketingové - dokážeme vám tak umožnit pohodlné používání webu, měřit funkčnost našeho webu i vás cílit reklamou. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na tlačítko "Podrobné nastavení"