Polykarbonát > Slovník pojmů

Slovník pojmů

Slovník pojmů

Zde vysvětlujeme ty nejdůležitější pojmy z oblasti využití polykarbonátu na střechách.

Dilatace materiálu

Jinými slovy se jedná o rozšíření, roztažení či zvětšení materiálu. Plasty zejména v letních měsících dilatují, při montáži je s tím nutné počítat.

Maximální zatížení materiálu

Váha zátěže je důležitá u všech našich materiálů. Přečtěte si, jak zjistíte možnou kritickou hranici, která může být nebezpečná pro vaši pergolu či garážové stání.

Koeficient prostupu tepla

Součinitel prostupu tepla, který se většinou označuje písmenem U a udává v jednotkách W/(m2K), charakterizuje tepelně izolační schopnost konstrukce či v našem případě materiálu.

Komůrkový polykarbonát

Komůrkový polykarbonát je odolný vůči krupobití, je vysoce UV odolný, a díky dutinkové konstrukci má výborné tepleně izolační vlastnosti. Vyrábí v několika variantách a s různou sílou, desky mohou být až sedmistěnné.

Plexisklo

Plexisklo je vyrobeno z polymetylmetakrylátu (akrylát). Vzhledově je plexisklo velmi podobné klasickému tabulovému sklu. Plexisklo nereaguje s UV zářením, takže na slunci nekřehne ani nestárne a není třeba jej chránit UV filtrem.

Plošná hmotnost

Veličina vyjadřující hmotnost materiálu na metr čtvereční.

Polykarbonát

Polykarbonát je materiál řadící se mezi termoplasty. Díky svým vlastnostem jako je tepelná odolnost, odolnost proti nárazu a světelná propustnost nachází široké využití v mnoha odvětvích lidské činnosti.

Poloměr ohybu za studena

Veličina, která (laicky řečeno) udává, jak moc můžete daný materiál ohnout do oblouku bez pomoci tepla, aniž by praskl.

Termoplast

Plast, který je od určité teploty tvárný. Termoplasty jsou polymery složené z lineárních makromolekul s dlouhým řetězcem. Řetězce jsou drženy u sebe pouze mezimolekulárními interakcemi.

Trapézový polykarbonát

Jedná se o polykarbonátové desky s lichoběžníkovým profilem. Stejně jako ostatní typy polykarbonátu na slunci nekřehne a nežloutne. Vykazuje perfektní mechanické vlastnosti, takže je odolný vůči krupobití i ostatním vlivům normálního počasí.

Síla desky

Síla desky je jedním z velice důležitých parametrů (kritérií) při výběru námi nabízeného materiálu, určuje vhodnost materiálu pro vámi požadované použití (např. zastřešení pergoly, garážového stání apod...).

Sklolaminát

Materiál skládající se ze dvou základních složek - skelného vlákna a pryskyřice. Sklolaminátové desky vykazují perfektní mechanické vlastnosti. Díky obsahu skelného vlákna mají extrémní odolnost vůči zatížení sněhem a větrem.

UV filtr

Kooextrudovaný (přitavený) UV filtr chrání plasty před škodlivými účinky UV záření. Tato ochrana zaručuje dlouhou životnost plastu při venkovním použití. Pokud plast tuto ochranu nemá, životnost desky se snižuje na pár let - zežloutne a zkřehne.

NASTAVENí COOKIES

KROFTAS Czech s.r.o., Waltrova 1216/31, Plzeň, 318 00, ČESKÁ REPUBLIKA, email info@polykarbonat-expert.cz

KROFTAS CZECH s.r.o.
Kliknutím na Souhlasím se vším budou uloženy cookies funkční, výkonnostní, analytické i marketingové - dokážeme vám tak umožnit pohodlné používání webu, měřit funkčnost našeho webu i vás cílit reklamou. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na tlačítko "Podrobné nastavení"